Urlop macierzyński przysługuje przede wszystkim kobietom, które niedługo urodzą dziecko lub już urodziły, ale również mogą go wykorzystać ojcowie. Ile dni (tygodni) urlopu macierzyńskiego może i musi wykorzystać (przyszła) matka?
Kobieta po porodzie musi wykorzystać obowiązkowo przysługujące jej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego – jeżeli zatrudniona jest na umowę o pracę. Jest to obowiązkowe, regulowane przepisami, dlatego też kobieta nie może z podanego urlopu zrezygnować.
Dopiero po upływie 14 tygodni od porodu, kobieta może wrócić do pracy, ale musi przekazać pozostałe 6 tygodni ojcu dziecka – który również ma prawo do wykorzystania urlopu macierzyńskiego (tzw. tacierzyńskiego) pod warunkiem, że jest on również ubezpieczony.
Warto tutaj podkreślić, iż kobieta spodziewająca się dziecka może pójść na urlop jeszcze przed porodem (nie tylko po). W związku z powyższym może ona wykorzystać maksymalnie 6 tygodni urlopu (jednakże co najmniej 2 tygodnie przed terminem porodu). Oczywiście po porodzie przysługuje reszta obowiązkowego urlopu macierzyńskiego.
Czas przysługującego urlopu macierzyńskiego jest uzależniony od ilości urodzonych dzieci. Mianowicie kobiecie przysługuje:
- 20 tygodni (140 dni) – gdy jedno dziecko urodzi się lub zostanie przysposobione,
- 31 tygodni (217 dni) – gdy dwoje dzieci urodzi się lub zostanie przysposobione,
- 33 tygodni (231 dni) – gdy troje dzieci urodzi się lub zostanie przysposobione,
Na każde kolejne dziecko z ciąży mnogiej dodatkowe 2 tygodnie (35 tygodni przy czworaczkach, 37 przy pięcioraczkach).
Warto tutaj jeszcze wspomnieć o urlopie rodzicielskim, z którego może korzystać matka i ojciec dziecka (jednocześnie). Oznacza to, iż mogą z niego skorzystać rodzice, którzy wykorzystają podstawowy urlop macierzyński. Mianowicie, urlop ten przysługuje im przez:
- 32 tygodnie (224 dni) – gdy urodzimy lub przyjmiemy na wychowanie jedno dziecko lub
- 34 tygodnie (238 dni) – gdy urodzimy lub przyjmiemy na wychowanie więcej niż jedno dziecko.
W tym wypadku istotne jest, aby łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie przekroczył 32 lub 34 tygodni.