Pojęcia podobne, odnoszące się do tego samego kontekstu, jednakże bardzo odmienne. Wiele przedsiębiorców zastanawia się, czym tak naprawdę różnią się te dwa rodzaje źródeł finansowania. Wyjaśniamy.
Nie każdy przedsiębiorca posiada wystarczającą kwotę w gotówce, aby zakupić niezbędne elementy, wyposażenia i narzędzia do prowadzenia działalności. Dlatego też przedsiębiorcy próbują korzystać z różnych pomocy, np. źródeł dofinansowania poprzez kredyt, czy leasing.
Leasing to nic innego niż kredyt, jednakże w nieco łagodniejszej formie, ponieważ różni się od prawdziwego kredytu tym, że jest łatwiejszy i szybszy w uzyskaniu. Leasing można bardzo szybko uzyskać, bez większych problemów z jego udzieleniem. Jest to najlepsze rozwiązanie dla nowych firm, ponieważ firmy, które nie posiadają jeszcze historii kredytowej mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu. W tym wypadku na ratunek może przyjść im leasing, który jest zdecydowanie łatwiejszy do uzyskania niż sam kredyt.
Dodatkowo leasing nie jest stricte utożsamiany z kredytem, co oznacza, iż umowy leasingowe nie wpływają na zdolność kredytową. Dlatego też przedsiębiorca, który będzie chciał dodatkowo wziąć na coś kredyt, to bez problemu będzie mógł się o niego starać, ponieważ w systemie nie będzie widniała żadna informacja dotycząca już wziętego (innego) kredytu.
Umowę leasingu podpisuje się na określony czas i nie można jej zmienić.
Jeżeli chodzi o kwestię kredytu, tutaj warunki wyglądają nieco inaczej, są surowszej i ciężej jest uzyskać kredyt niżeli leasing.
Firma musi przedłożyć odpowiednie dokumenty, posiadać historię i zdolność kredytową, wybrać odpowiednie (najlepsze) oprocentowanie i okres kredytowania itd.
W tym wypadku niestety nowe firmy mają zdecydowanie mniejsze szanse na uzyskanie kredytu, ponieważ bez posiadania historii finansowej, zdolności kredytowej i innych wymaganych raczej ciężko będzie im wziąć kredyt.
Cały proces przyznawania kredytu jest dosyć czasochłonny. Do tego nie wystarczy skończyć na jednym banku, trzeba przejść się po paru bankach, aby uzyskać najlepszą ofertę lub w ogóle uzyskać dany kredyt – nie każdy bank przyzna nam kredyt i nie każdy bank ma dla nas opłacalną formę kredytu (oprocentowanie, okres kredytowania itd.). Dlatego tak ważne jest, aby przez wzięciem kredytu przejść się po kilku bankach i dokładnie przeanalizować ich ofertę, negocjować warunki, sprawdzić czy uzyskamy w danym banku kredyt, a dopiero na końcu dokonać wyboru najlepszej opcji kredytowania.