Został przyjęty projekt nowelizacji ustawy o VAT, który wprowadza matrycę stawek VAT. Dowiedz się więcej o zmianach, które niedługą mogą nadejść.
Ministerstwo Finansów podkreśla, że podstawowym celem nowego systemu stawek VAT jest uproszczenie zasad i przepisów dotyczących tego obszaru (zasada 3P: prostota – przejrzystość – przyjazność stosowania). Założeniem zatem było: obejmowanie jedną stawką takich samych/podobnych towarów i usług, w przypadku konieczności zmiany stawki – generalnie obniżka („równanie w dół”), zaś dla zapewnienia neutralności budżetu (brak celu fiskalnego z punktu widzenia całości systemu) punktowe, nieliczne podwyżki stawek
Projekt zakłada, iż od bieżącego roku nastąpią zmiany w matrycy VAT, a dokładniej mówiąc zmieni się, na przykład: stawka na smoczki i wózki dziecięce. Obecnie jest to 23%, a ma spaść do 8%. Natomiast wzrosnąć mają ośmiorniczki czy kawior z 8% do 23% oraz z 5% do 23% inne owoce morza, np. homary, kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże. Soki i nektary będą objęte 5% stawką, a 23% VAT-em – napoje z 20-proc. lub niższym wkładem owocowym.
Jednocześnie MF zaplanowało, że od 1 czerwca br. zacznie obowiązywać 5%. stawka na e-booki oraz 8% stawka na e-prasę – w miejsce 23%podatku.
Projekt przewiduje objęcie wszystkich towarów posiadających status dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego obniżoną stawką podatku 5%. Obniżoną stawka podatku 8% zostały objęte usługi udzielania licencji lub inne usługi o podobnym charakterze w stosunku do wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczonych do obrotu na terytorium Polski.
„Nowe zasady związane z systemem stawek VAT będą stosowane od 1 stycznia 2020 r., od 1 czerwca 2019 r. (a nie jak pierwotnie przewidywał projekt od 1 kwietnia 2019 r.) wejdą w życie przepisy umożliwiające podatnikom i określonym w ustawie podmiotom uzyskanie WIS, co pozwoli im na wcześniejsze otrzymanie informacji istotnych z punktu widzenia prowadzonej działalności, dotyczących opodatkowania podatkiem VAT, a zatem odpowiednie przygotowanie się do nowych realiów” – napisało MF w raporcie z konsultacji.