Według przepisów prawa deklarację VAT UE muszą składać Ci przedsiębiorcy, którzy dokonują transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Deklarację podsumowującą VAT UE składa się co miesiąc do Urzędu Skarbowego drogą elektroniczną, a dokładniej do 25 dnia miesiąca następnego (za okres poprzedni) – art. 100 ust. 3 ustawy o VAT.
* Wszelkie korekty złożonej deklaracji VAT UE również przesyła się drogą elektroniczną – art. 101 ustawy o VAT.
Wysyłka elektroniczna ww. deklaracji obowiązuje już od bieżącego roku. Oznacza to, że dotyczy ona okresów z pierwszego miesiąca 2017 roku i tym samym nie są brane pod uwagę okresy wcześniejsze, np. grudzień 2016 roku. Przepisy te mają zastosowanie nie tylko do deklaracji VAT-UE, ale również do VAT 7 czy 7K.
Wyjątki – okres przejściowy dla wybranych podatników
Nie mniej jednak istnieje wyjątek od powyższej reguł. Mianowicie niektórzy podatnicy są objęci okresem przejściowym, co oznacza, że nie muszą składać w bieżącym 2017 roku deklaracji formą elektroniczną. Jednakże będą mieli ten sam obowiązek od 2018 roku.
Wyżej wymieniony wyjątek dotyczy przedsiębiorców, którzy nie są:
- obowiązani do zarejestrowania się jako podatnik VAT UE;
- sprzedawcami towarów lub usług z odwrotnym obciążeniem w obrocie krajowym (czyli m.in. dostawy złomu, metali szlachetnych, niektórzy dostawcy komputerów ale też niektórzy dostawcy usług budowlanych);
- obowiązani, zgodnie z art. 45ba ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub art. 27 ust. 1c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, do składania deklaracji, zeznań, informacji oraz rocznego obliczenia podatku za pomocą środków komunikacji elektronicznej.