W Polsce obowiązują różne stawki VAT, stosowane są one w zależności od rodzaju sprzedawanych towarów i usług, rodzaju dokumentacji (np. import usług) lub statusu podatnika, (np. ryczałtowiec itd).
Jeżeli chodzi o stawkę opodatkowania VAT 23%, to jest to podstawowa stawka obowiązująca w Polsce. W Polsce obowiązują różne rodzaje stawek, np. 8%, 7%, 0% itd. Jednakże stawka 23% jest podstawą.
Jeżeli chodzi o stawkę 8% to jest ona stosowana w odniesieniu do towarów i usług wymienionych w załączniku 3. do ustawy o VAT lub dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Natomiast stawka 5% stosowana jest w odniesieniu do towarów wymienionych w załączniku 10. do ustawy o VAT, obejmuje ona podstawowe towary żywnościowe tj. chleb, produkty zbożowe, nabiał, przetwory mięsne oraz soki lub książki oraz czasopisma specjalistyczne.
Dodatkowo warto jeszcze wspomnieć o stawce7% i 4%, które stosowane są tylko przy zryczałtowanym zwrocie podatku – 7% oraz ryczałcie dla świadczących usługi taksówek osobowych – 4%.