Od niedawna podatnicy mają wielkie wątpliwości, co do tego czy mają PIT-11 przekazywać drogą elektroniczną, czy w wersji papierowej. Wszelkie zmiany przepisów prawa wprowadziły zamęt wśród przedsiębiorców. Postaramy się przybliżyć tę sprawę.
W jakiej formie przekazuje się PIT-11?
Większość podatników niestety nie może już korzystać z przekazania PIT-11 w wersji papierowej. Są oni zmuszeni do przekazania formularza w formie elektronicznej. Dotyczy to dużych przedsiębiorstw zatrudniających dużą ilość pracowników oraz biura rachunkowe – z góry zobowiązani są do formy elektronicznej.
Tylko podatnicy, którzy zatrudniają (a więc rozliczają) tylko 1-5 pracowników mogą przekazać PIT-11 w formie papierowej. Jednakże warto wspomnieć, że mogą oni także złożyć deklarację w formie elektronicznej – nie ma żadnego zakazu. Oznacza to, że mali podatnicy, mają możliwość wyboru, w jakiej formie chcą przekazać PIT-11.
Należy tu podkreślić, że wysyłanie PIT-11 możliwe jest za pomocą programów kadro-płacowych (umożliwiają one dodatkowo wysyłkę e-deklaracji bezpośrednio do US) oraz poprzez program e-Deklaracje (stworzony przez MF). Jednakże wszelkie wysyłanie deklaracji online musi odbywać się przy pomocy certyfikatu kwalifikowanego.
Kiedy trzeba przekazać PIT-11 do Urzędu?
PIT-11 oprócz tego, że zostaje dostarczony do rąk własnych pracownika, musi być także wysłany do Urzędu Skarbowego.
PIT-11 pracodawcy powinni przekazać do urzędu skarbowego:
-
do ostatniego dnia stycznia (płatnicy składający PIT-11 w formie papierowej, tak więc mali podatnicy),
-
do ostatniego dnia lutego (płatnicy składający PIT-11 w formie elektronicznej, a więc duże przedsiębiorstwa i biura rachunkowe).
Uwaga! Jeżeli te dni przypadają w weekend, termin złożenia deklaracji PIT-11 przesuwa się na pierwszy dzień roboczy następującego po obowiązującym terminie.