W najbliższym czasie planowane jest wprowadzenie zmian dotyczących przekazywania paragonów klientowi. Dokładnie mówiąc, paragon papierowy ma być zastąpiony paragonem elektronicznym. Oznacza to, że sprzedaż będzie rejestrowana elektronicznie bez potrzeby wydawania paragonu w formie papierowej.
Klient samodzielnie będzie mógł zdecydować, czy paragon otrzyma elektronicznie, np. na skrzynkę e-mail lub na swoje konto paragonowe czy też w dotychczasowej formie, tradycyjnego wydruku z kasy fiskalnej.
Kasy będą posiadały również możliwość połączenia z systemami bankowymi, dzięki czemu przy płatnością kartą klient będzie mógł otrzymać paragon bezpośrednio przypisany do płatności w swoim banku. Jego pobranie będzie w takim przypadku możliwe po zalogowaniu się na konto i sprawdzeniu dokonanych płatności.
Jeżeli jednak konsument nie wspomni o chęci wydania paragonu w formie elektronicznej to sprzedawca zobowiązany będzie postąpić tak jak dotychczas, czyli będzie zmuszony wydać papierowy paragon bezpośrednio do rąk kupującego.
Dodatkowo przedsiębiorcy będą mogli przekazywać do biur księgowych raporty kasowe w formie elektronicznej, w miejsce dotychczasowych drukowanych papierowo.
Wyżej wymieniona zmiana przyniesie przedsiębiorcom pewne zalety, związane głównie z oszczędnościami, takimi jak: zakup i składowanie rolek paragonowych oraz konserwacja sprzętu. Dodatkowo obowiązek zakupu nowych kas, wyposażonych w dostęp do Internetu oraz elektroniczny system rejestracji i wysyłania paragonów, ma być połączony z ulgą dla przedsiębiorców. Obciążenie zakupem ma być zatem przeniesione w części na Skarb Państwa. Dodatkowo przedsiębiorcy będą mogli ułatwić sobie czynności związane z przekazywaniem raportów kasowych do biur księgowych. Przedsiębiorcy będą mogli drukować raporty w formie elektronicznej i w łatwy sposób przekazywać je do biur rachunkowych, bez potrzeby drukowania ich w formie papierowej.
Jeżeli chodzi o zalety dla klientów – będzie możliwość elektronicznego zbierania paragonów w jednym miejscu, co pozwoli m.in. na łatwiejszy dostęp do potwierdzeń sprzedaży potrzebnych np. przy reklamacjach lub przy dochodzeniu odszkodowań.
Podsumowując, na razie w/w zmiany są obecnie na etapie konsultacji, a na ich pierwsze widoczne efekty zaczekać trzeba będzie prawdopodobnie do jesieni. Jednakże wydaje się, iż jest to zmiana dogodna dla obydwóch stron – Klienta jak i przedsiębiorcy.