Według art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług: “Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.”
Powyższy zapis wskazuje, że przedsiębiorca, który ma obowiązek rejestrowania swojej sprzedaży na kasie fiskalnej, jest więc zmuszony do wystawiania paragonów fiskalnych dla klientów indywidualnych.
Według art. 111 ust. 8. ustawy o podatku od towarów i usług: „Minister właściwy do spraw finansów publicznych może zwolnić, w drodze rozporządzenia, na czas określony, niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1 […].”
Powyższy zapis, informuje, że istnieją wyjątki od zasady z artykułu wcześniejszego (art. 111 ust. 1). Ogólnie rzecz biorąc oznacza to, że jeżeli jednak przedsiębiorca nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej, nie musi wystawiać paragonu. W miejsce paragonu zaś może wystawić nabywcy od razu fakturę.
Podsumowując, jeśli klientami będą osoby indywidualne, to zgodnie z wyżej wymienionym art. 111 ust. 1 nałożony zostaje obowiązek posiadania kasy fiskalnej i wystawiania paragonów. Jeżeli jednak klientami nadal będą osoby indywidualne, ale jesteśmy zwolnieni z prowadzenia kasy fiskalnej to jesteśmy również zwolnieni z wystawiania paragonów fiskalnych.
Aby jednak skorzystać ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej i wystawiania paragonów, trzeba spełnić określone warunki. Minister wydał stosowne rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Najważniejszymi wyjątkami od zasady, czyli zwolnienia od obowiązku posiadania kasy fiskalnej i wystawiania paragonów są dwa wyjątki. Jeden wyjątek ma charakter uniwersalny, drugi raczej odnosi się do sklepów internetowych, mianowicie:
- zwolnienie do 20 tys. złotych obrotu,
- zwolnienie ze względu na sposób płatności.
Wyjaśnienie:
- Zwolnienie do 20 tys. złotych obrotu
Tak jak wspomniano już wyżej, zwolnienie ma postać uniwersalną, a więc dotyczy wszystkich przedsiębiorców, za wyjątkiem tych, co do których ustawodawca przewidział bezwzględny obowiązek wystawiania paragonów. Zwolnienie to wynika z § 3 rozporządzenia, a mianowicie:
“§ 3 ust. 1. Zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r.:
1) podatników, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł, a w przypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli obrót z tego tytułu nie przekroczył, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym, kwoty 20 000 zł;
2) podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2014 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł;”
Podsumowując, jeśli w danym roku podatnik nie przekroczy kwoty 20 tys. złotych obrotu, nie ma obowiązku wystawiania paragonów. W § 4 rozporządzenia znajduje się jeszcze wykaz produktów i usług, które bezwzględnie podlegają obowiązkowi wystawiania paragonów i nie korzystają ze zwolnienia.
- Zwolnienie ze względu na sposób płatności
Drugie zwolnienie odnosi się do sklepów internetowych i dotyczy sposobu płatności za zamówienia w e-sklepie.
W rozporządzeniu w § 2 w załączniku składającym się z 49 pozycji znajdują się poszczególnie ważne zapisy. Jednakże najważniejszy będzie zapis z pozycji 37: “37. Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).”
Oznacza to, iż zwolnienie dotyczy:
- sprzedaży wysyłkowej,
- jeśli zapłata za zamówienie trafia na konto bankowe sprzedawcy,
- transakcja opisana jest tak, że wiadomo kto i za co zapłacił.
Tak więc, jeśli klient robi przelew samodzielnie i bezpośrednio na konto bankowe sprzedawcy – można bez problemu korzystać ze zwolnienia.
Jeżeli jednak w transakcje zaangażowany zostaje pośrednik płatności – systemy płatności, również można korzystać ze zwolnienia, ale należy zadbać o kilka szczegółów. Mianowicie:
- Trzeba dysponować raportami od pośrednika, uwzględniających poszczególne transakcje. Z tych raportów musi wynikać, kto i za co zapłacił. Płatność musi być możliwa do powiązania z konkretnym zamówieniem.
- Należy prowadzić własną ewidencję, w której będą znajdować się zestawienia płatności wynikające z raportów i będą je wiązać z poszczególnymi zamówieniami. W praktyce, może być to nawet zwykła tabelka w Excelu, która będzie obejmować:
- datę transakcji,
- nabywcę,
- numer zamówienia,
- zapłaconą kwotę.
Jeśli sprzedawca będzie dysponował porządnymi raportami od pośrednika płatności i prowadził dodatkowo własną ewidencję, może swobodnie korzystać ze zwolnienia i nie wystawiać paragonów.
Uwaga!
Na koniec wato jeszcze wspomnieć, że omawiane zwolnienie, podobnie jak zwolnienie do 20 tys. złotych, nie dotyczy sprzedaży produktów i usług wskazanych w § 4 rozporządzenia.
Podsumowując, aby sprzedawca mógł uniknąć zakupu kasy fiskalnej i wystawiania paragonów w swoim sklepie tradycyjnym lub internetowym może tego dokonać na podstawie dwóch zwolnień:
- zwolnienie do 20 tys. zł obrotu,
- zwolnienie ze względu na sposób płatności (na rachunek bankowy).
* Oczywiście przy zwolnieniu przy płatności na rachunek bankowy istnieje szereg wymogów związanych z odpowiednim ewidencjonowaniem transakcji.
.