Zmiana czasu zimowego na letni oznacza przestawienie wskazówek zegara w nocy z godziny 2:00 na 3:00 czyli o jedną godzinę do przodu.
Gdyby część państw pozostała przy zmianach czasu, a część ustaliłaby jeden czas, spowodowałoby to liczne problemy, np. w świadczeniu usług transportowych czy funkcjonowaniu systemów informacyjnych. W związku z tym KE postuluje, aby każde państwo członkowskie wybrało, jakim czasem chce się posługiwać.
CZAS PRACY A ZMIANA CZASU
Warto podkreślić, że praca w noc zmiany czasu wiąże się z przepracowaniem mniejszej liczby godzin. Jeśli pracownik normalnie wykonuje pracę od 22:00 do 6:00, tej nocy będzie w pracy nie 8, lecz 7 godzin.
W związku z powyższym pracownicy, jak i pracodawcy zastanawiają się co z wynagrodzeniem, czy należy pracownikowi wypłacić pełne wynagrodzenie, jak za czas pracy 8h a nie 7h?
Przepisy nie są zgodne i nie podają jednoznacznie odpowiedzi na te wątpliwości. Jednakże zmiana czasu nie jest zależna od pracownika i sytuacja byłaby mocno krzywdząca, jeżeli pracodawca nie wypłaciłby odpowiedniego wynagrodzenia. W związku z tym uważa się, że pracodawca powinien pracownikowi zapłacić za 8h pracy, a nie de facto 7h.