W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych istnieje opłata od posiadania psów. To rada gminy ustala, czy taka opłata będzie ponoszona, czy też nie.
Jakie nastaną zmiany w zbliżającym się nowym roku, ile wyniesie taka opłata i kto będzie zobowiązany ją wnieść, a kto nie? Sprawdź.
Obowiązek opłacania
Jeżeli chodzi o kwestię obowiązku opłaty, to pozostaje ona bez zmian. Dalej to rada gminy będzie wyznaczała obowiązek jej uiszczenia.
Ważne! Kiedyś opłata za posiadanie psa była obowiązkowa. Zmiana przepisów nastąpiła w 2008 roku. Od tego momentu to rada gminy decyduje o jej wprowadzeniu.
Przykłady:
- W Bydgoszczy w latach 2009-2018 opłata od posiadania psa nie była pobierana. Podobnie jak w Gdyni oraz Zielonej Górze.
- W Krakowie w latach 2013-2018 opłata od posiadania psa wynosiła 36 zł. Krakowscy radni dodatkowo zwolnili osoby, które zaadoptowały psy ze schroniska z uiszczania omawianej opłaty.
Wysokość opłaty
Wysokość wspomnianej opłaty w 2019 roku wynosić będzie maksymalnie 123,18 zł.
Zwolnienie z obowiązku
W art. 18 a ust.2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych znajdują się wyjątki od tej reguły. Wyznaczone osoby fizyczne mogą być zwolnione z opłaty, mianowicie:
- członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – pod warunkiem wzajemności,
- osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – z tytułu posiadania jednego psa,
- osoby niepełnosprawne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – z tytułu posiadania psa asystującego,
- osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe – z tytułu posiadania jednego psa,
- podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.
Warto jeszcze na koniec wspomnieć, że według przepisów rada gminy może zwolnić od obowiązku płacenia opłaty w innych wypadkach niż tylko te ww. Mianowicie:
„Podmiotem (podatnikiem) podatku od posiadania psów jest osoba fizyczna, posiadająca psa.
Przedmiotem podatku (opodatkowania) jest posiadanie psa.
Artykuł 14 pkt 4 ( upoważnia więc radę gminy do wprowadzenia innego niż wymienionego w ustawie zwolnienia przedmiotu opodatkowania.
Rada gminy w świetle treści tego przepisu może jedynie zastosować inne niż w ustawie zwolnienie podatkowe”.