Każdy przedsiębiorca dąży do tego, aby zwiekszyć swoje zyski, a przy tym obniżyć należne podatki do zapłaty. Przedsiębiorcy starają się więc znajdywać możliwości obniżenia ww. podatków – optymalizacja podatkowa.
Przepisy prawa nie zabraniają podatnikom optymalizowania podatków, jednakże podkreślają, iż muszą być one wykonywane legalnie!
Co to jest optymalizacja podatkowa?
Optymalizacja podatkowa wiąże się z szeregiem działań na rzecz uniknięcia lub zminimalizowania obciążenia podatkowego danego przedsiębiorstwa. Wszystkie działania muszą być wykonywane zgodnie z obowiązującymi przepiami prawa podatkowego.
Mówiąc w skrócie, optymalizacja głównie skupia się w znalezieniu takich działań i możliwości, aby obejść podatek – w sposób legalny.
W jaki sposób optymalizować podatki?
Korzystanie z ulg, zwolnień, odliczeń, transakcji restrukturyzacyjnych i zróżnicowań form prawnych prowadzenia działalności skutkuje właśnie optymalizacją podatkową.
Wyżej wymienione elementy, które są przyznawane przez usługodawce, pomagają optymalizować podatek danego przedsiębiorstwa.
Optymalizacja podatkowa obejmuje:
- planowanie podatkowe (szereg czynności zmierzających do minimalizacji obciążeń podatkowych),
- oszczędzanie podatkowe (np. metoda kasowa w VAT na mocy art. 21 ust. 1 ustawy o VAT, czyli przesunięcie zapłaty podatku u małego podatnika na okres, w którym przypada zapłata za transakcję),
- unikanie opodatkowania przy zastosowaniu legalnych działań (np. korzystanie z ulg i zwolnień czy wykorzystanie luk prawnych, do którego niezbędna jest znajomość prawa).
*Dodatkowo
Przedsiębiorcy mają dodatkowo możliwość optymalizacji pdoatkowej poprzez opłacanie preferencyjnych składek ZUS.
Osoby, które rozpoczynają prowadzenie swojej działalności gospodarczej mogą przez okres 24 miesięczy płacić składki ZUS w niższej wysokości. Dodatkowo nie mają obowiązku opłacania Funduszu Pracy.
Optymalizacja podatkowa występuje również na gruncie podatku dochodowego. Przykładem może być:
- łączenie źródeł przychodu (przy progresywnej formie opodatkowania – zasady ogólne, skala podatkowa),
- wybór najkorzystniejszej spośród 4 formy opodatkowania (zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa),
- amortyzacja (np. skorzystanie z amortyzacji jednorazowej w ramach pomocy de minimis),
- moment rozliczenia kosztu (rozliczenia międzyokresowe kosztów),
- rozliczanie strat podatkowych,
- uproszczone zaliczki na podatek dochodowy,
- rozliczenie kwartalne PIT.